AKTUALITY
Ako zhodnotiť stavebný odpad a čo všetko dodržať, určí novela zákona a nová vyhláška
Pri realizácii stavieb vzniká veľké množstvo odpadu, ktorý sa dá opätovne využiť alebo recyklovať. Začiatkom mája parlament posunul novelu zákona o odpadoch do druhého čítania. Ministerstvo životného prostredia v nadväznosti na zákon v týchto dňoch pripravuje i Vyhlášku o stavebnom odpade a odpade z demolácií, ktorá má určiť, ako presne so stavebným odpadom pracovať.
Videocast: Zaujímame sa o budúcnosť bývania
Aké bude bývanie budúcnosti a ako sa budú meniť požiadavky na bývanie, koncepciu navrhovania, prípadne na používanie stavebných materiálov? To sú otázky, na ktoré sa rozhodlo Združenie výrobcov murovacích materiálov, nájsť odpovede u tých najpovolanejších - architektov. V tretej časti videocastu Spoza murovanej steny približuje detaily ankety Martin Mihál, predseda združenia.
ZVMM vyhlasuje anketu o budúcnosti bývania medzi architektmi
Združenie výrobcov murovacích materiálov spúšťa anketu ZAUJÍMAME SA O BUDÚCNOSŤ BÝVANIA. Na otázky ohľadom aktuálnych trendov v bývaní či vplyvov klímy na stavbu domov budú odpovedať renomovaní, ako aj začínajúci architekti z celého Slovenska.
Desať vecí, na ktoré sa oplatí myslieť pred stavbou rodinného domu
Vecí, na ktoré treba myslieť pri stavbe rodinného domu je veľa. Na tomto mieste ponúkame niekoľko tipov zameraných na kvalitu bývania a trvalú udržateľnosť.
Videocast: Záujem o profesiu murár každým rokom klesá
Povolanie murár stráca u mladých ľudí na popularite a počet vyučených murárov badateľne klesá. Dnes už väčšiu časť ľudí v tomto odvetví tvoria pracovníci, ktorí prišli k remeslu formou rekvalifikácie alebo zahraniční robotníci. V druhej časti videocastu Spoza murovanej steny hovorí o problematike Gabriel Szöllösi, podpredseda Združenia výrobcov murovacích materiálov.
Murárov ubúda, zabehnuté partie sú obsadené aj polroka dopredu
Záujem o murárčinu výrazne klesá – za posledných 10 rokov sa počet vyučených murárov na slovenských odborných školách prepadol o viac ako polovicu. Stavebné učilištia sú často vnímané negatívne a ľudia považujú murárske remeslo za špinavé, ťažké a vhodné skôr pre tých, ktorí by sa inde neuplatnili. Združenie výrobcov murovacích materiálov preto chystá niekoľko aktivít, ktorými chce toto remeslo zviditeľniť v priaznivejšom svetle.
Rok 2021 bol veľmi kritický pre stavebníctvo. Ako ovplyvnila pandémia tento sektor?
Vyššie ceny elektrickej energie negatívne vplývajú aj na slovenských stavbárov. Výrazne ovplyvňujú ceny vstupných surovín, z ktorých sú stavby realizované, ako aj cenu práce. Stavebné spoločnosti majú problém naceniť budúcoročné projekty, pretože nedokážu odhadnúť vývoj cien. Viac porozprával predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov Martin Mihál.
Videocast: Zdražovanie elektriny postihuje aj ľudí, ktorí plánujú nové bývanie
Na zdražovanie elektrickej energie už doplácajú nielen firmy, ale aj obyčajní ľudia. Napríklad tí, ktorí si objednali stavbu rodinného domu, radšej odstupujú od zmluvy a prichádzajú o zálohu, pretože si ho po zdražení nemôžu dovoliť. V najnovšom videocaste na to upozorňuje Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov.
Alarmujúca situácia v stavebnom sektore
Aktuálna situácia v stavebníctve nám nie je ľahostajná, preto sme sa ako Združenie výrobcov murovacích materiálov rozhodli vláde SR a poslancom NRSR zaslať otvorený list, v ktorom ich žiadame, aby boli na úrovni štátnej politiky pripravené riešenia, ktoré budú reagovať na nárasty cien energií.
Až 77 % odborníkov tvrdí, že ľuďom nezáleží na energetickej úspore domu, hlavne, aby bol lacný
Ľuďom veľmi nezáleží na tom, či bude ich dom energeticky úsporný, ani či bude v súlade s ekologickými normami. Hlavne, aby náklady na stavbu boli čo najnižšie. Takto situáciu hodnotí na základe svojej praxe až 77 % odborníkov z radov projektantov a architektov. Spoločne sa zhodujú, že stavitelia chcú, aby domy splnili požiadavky predpísanej energetickej triedy A0 za minimálne náklady, bez ohľadu na fungovanie domu.
Na Slovensku chýba 400-tisíc bytov. Problém s nedostatkom by mohla vyriešiť výstavba nájomných bytov a obnova
Možnosti bývania na Slovensku sú nedostatočné. Málo cenovo dostupných bytov sa nielen stavia, ale aj renovuje. Aktuálne štatistiky ukazujú, že až 90 % ľudí u nás žije vo vlastnej nehnuteľnosti, v podnájme v rámci súkromného sektora je to len sedem až osem percent Slovákov, dotované a regulované nájomné bývanie využíva žalostne málo ľudí - len 1,5 %. Nové byty pribúdajú veľmi pomaly, preto je cena bývania vysoká a z dlhodobého hľadiska neúnosná.
Diskusia: Ako zvýšiť počet a dostupnosť bytov na Slovensku prostredníctvom výstavby a obnovy
Ako postaviť viac cenovo dostupných nájomných bytov pri využití súčasných mechanizmov, politík a technológií, a akým spôsobom obnovovať existujúce budovy kvalitne a udržateľne.
Podporme vlastníkov rodinných domov, ktorí sa pustia do nadštandardnej rekonštrukcie
Počet domov vyžadujúcich si renováciu na Slovensku z roka na rok stúpa. Majitelia by síce mali záujem pustiť sa do rekonštrukcie, ale otázkou zostávajú financie, ktoré nemusia byť najnižšie. Štát tvrdí, že potenciál na financovanie obnovy bývania existuje. Veľa si sľubuje aj od peňazí, ktoré má Slovensko získať z Plánu obnovy EÚ.
Stavať sa už môžu len takmer nulové domy. Poradíme, ako na to
Otázka, ako v novom roku stavať efektívne a splniť nové legislatívne požiadavky, zaujíma mnohých stavebníkov. Všetky budovy, na ktoré bude podaná žiadosť o stavebné povolenie po 31. decembri 2020 už musia spĺňať štandard takmer nulového domu - energetickú triedu A0. Poradíme, ako na to.
Európska Vlna obnovy je veľkou príležitosťou pre slovenské budovy
Aj Slovensku sa naskytá príležitosť využiť iniciatívu Európskej komisie s názvom Vlna obnovy (Renovation Wave). Nie je zameraná len na renováciu budov, ale je tiež o udržateľnosti použitých stavebných materiálov či reflexii najnovších trendov v architektúre.
Pri obnove budov nezabúdajme ani na výstavbu udržateľnej architektúry
Slovensko má historicky najviac peňazí na obnovu budov, nemali by sme ale zabudnúť ani na výstavbu udržateľnej architektúry. O energeticky menej náročné hospodárstvo sa Európska únia snaží už dlhodobo. Cieľom je klimaticky neutrálny kontinent do roku 2050.
Blíži sa tretia štátna dotácia na takmer nulové domy
V polovici novembra, od 16. 11. 2020, máte po tretíkrát možnosť požiadať o štátnu dotáciu na takmer nulový dom a získať príspevok 8 000 eur. Tentokrát štát podporí najmenej žiadostí od vzniku dotácie, a to 160. Z doterajších skúseností sa dá očakávať, že podpora sa vyčerpá počas niekoľkých desiatok minút. Šanca získať dotáciu je pri nízkom počte príspevkov a aktuálnom nastavení skôr o šťastí.
Ako požiadať o dotáciu na takmer nulový dom a na čo si dať pozor
Od 1. júla 2020 si budú môcť Slováci podávať žiadosť o príspevok 8000 EUR v rámci Národného plánu zameraného na zvyšovanie počtu takmer nulových budov. Získať príspevok môže 200 vlastníkov rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie. Termín ukončenia podávania žiadostí je 30. septembra 2020 alebo do naplnenia 200 elektronicky zaevidovaných žiadostí. Treba si dať pozor na chyby, ktoré minulý rok vyradili nemálo záujemcov o dotáciu.
Len 10% odborníkov súhlasí s platnou legislatívou ohľadom navrhovania takmer nulových domov
Združenie výrobcov murovacích materiálov uskutočnilo prieskum v radoch projektantov a architektov s cieľom zmapovať ich znalosti a názory v problematike takmer nulových domov. Väčšina sa v problematike dobre orientuje a pozná odpovede na hlavné špecifiká A0 domov. No prekvapivo, až 90% buď nesúhlasí s povinnosťou stavať takéto domy a privítala by dobrovoľnosť s finančnou motiváciou štátu alebo pripúšťa povinnosť, ale za podmienky kompenzácie zvýšených nákladov.
Prieskum: takmer nulové domy a tepelno-technická norma
Združenie výrobcov murovacích materiálov uskutočnilo prieskum v radoch projektantov a architektov s cieľom zlepšiť kvalitu bývania a stavebníctva na Slovensku. Prieskumu sa zúčastnilo 101 odborníkov z celého Slovenska, ktorých sme sa okrem iného, pýtali aj na názory v problematike takmer nulových domov.
Komplexný pohľad na výstavbu murovaných domov A0
Predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) bol v polovici marca hosťom Andrei Poláčkovej v Rádiu Slovensko. Porozprával poslucháčom nielen o tom, prečo je murovaný dom ekologický, ale aj o tom, ako dosiahnuť takmer nulový príbytok a ako výrazne sa zmení výstavba už o niekoľko mesiacov.
Stavať sa už budú len zelené domy
Všetky novostavby, ktoré vyrastú na Slovensku od januára 2021, budú musieť byť ekologické. Ako sa menia pravidlá pre stavebníkov, vysvetľuje predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov Martin Mihál.
Odborník radí, komu sa viac oplatí murovaný dom či iná stavba
Od budúceho roka musia byť všetky nové stavby postavené ako budovy s takmer nulovou potrebou energií. Ak ste teda pred rozhodnutím, či investovať do murovaného domu alebo do drevostavby, či dokonca do kontajnerového domu, mali by ste pamätať na všetky pre a proti. Prekombinovať úsporné opatrenia sa neoplatí.
Stavať sa už môžu len takmer nulové domy. Poradíme, ako na to
Otázka, ako v novom roku stavať efektívne a splniť nové legislatívne požiadavky, zaujíma mnohých stavebníkov. Všetky budovy, na ktoré bude podaná žiadosť o stavebné povolenie po 31. decembri 2020 už musia spĺňať štandard takmer nulového domu - energetickú triedu A0. Poradíme vám, ako na to.
O dotáciu na takmer nulový dom požiadalo 500 Slovákov
Možnosť získať príspevok vo výške 8 000 eur využilo 500 Slovákov. Ministerstvo dopravy a výstavby SR v októbri uzavrelo prvú výzvu na žiadosti a doteraz rozhodlo poskytnúť prostriedky vyše 120 domácnostiam.
Posledná šanca získať štátnu dotáciu 8 000 eur
Ešte vyše mesiaca je možnosť prihlásiť sa k poskytnutiu príspevku na nové rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie. Zaregistrovaných je aktuálne podľa našich informácií približne 400 žiadostí. Čiže v rámci prvej výzvy môže ešte 100 ľudí požiadať o štátny príspevok!
Neefektívne predraženie stavieb na Slovensku sa nekoná. Pozitívna správa aj pre ľudí žiadajúcich o dotáciu na takmer nulové domy.
Pravidlá pre výstavbu rodinných domov sa nedávno zmenili. Združenie výrobcov murovacích materiálov a aj odborná verejnosť víta, že očakávané sprísnenie požiadaviek v nich napokon nefiguruje.
Murovaný alebo drevený? Štúdia ukázala, ktorý dom je ekologickejší
Cieľom štúdie bolo zistiť, ktorý z domov má menší dopad na životné prostredie. Výsledky potvrdili, že z pohľadu celkového hodnotenia životného cyklu, ktorý zahŕňa stavbu, prevádzku aj likvidáciu domu, je ich environmentálny dopad približne rovnaký. Avšak, dlhšia životnosť murovaných domov, hovorí v prospech týchto tradičných materiálov.
Prieskum: Slováci nevedia čo sú nulové domy
Neunáhlite sa s energetickou certifikáciou vašej nehnuteľnosti. Ak totiž chcete získať štátnu dotáciu vo výške 8 000 eur pre domy s takmer nulovou spotrebou energie, musíte získať certifikát v energetickej triede A0. Druhú možnosť už mať nebudete.
Ak chcete štátnu dotáciu, myslite na energetickú certifikáciu
Neunáhlite sa s energetickou certifikáciou vašej nehnuteľnosti. Ak totiž chcete získať štátnu dotáciu vo výške 8 000 eur pre domy s takmer nulovou spotrebou energie, musíte získať certifikát v energetickej triede A0. Druhú možnosť už mať nebudete.
Stavajte takmer nulové domy z murovacích materiálov a získajte dotáciu na rodinný dom vo výške 8 000 €
Moderné murovacie materiály majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré s rezervou spĺňajú aktuálne normové požiadavky pre obvodové steny, aj bez dodatočného zateplenia. Sú vhodné pre stavbu kvalitných rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie.
Z novej štátnej dotácie môže byť v tomto roku podporených až 1 200 domov
Príspevok pre rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie, ktorý schválil parlament, by mohol v tomto roku znamenať podporu pre výstavbu 600 – 1 200 takýchto domov.