ZVMM > Murovany dom > Užívanie


Mechanická odolnosť a stabilita
Moderné murovacie materiály použité na stavbu domov musia slúžiť aj niekoľkým generáciám. Obvodové murivo, nosné priečky a stropy tvoria základné prvky stavebnej konštrukcie, ktorá musí spĺňať predovšetkým kritériá bezpečnosti, odolnosti a úspory.
Murovacie materiály preto vynikajú prvotriednou pevnosťou a nosnosťou. Ponúkanú aj inovatívne riešenie s mimoriadnymi tepelnými, akustickými a izolačnými vlastnosťami. Vďaka tomu ich môžete využiť nielen pri stavbe bežných domov, ale aj moderných nízkoenergetických až nulových budov.
Sú tvarovo a rozmerovo stabilné – zmeny tvaru a rozmerov vplyvom zmien teploty a vlhkosti sú prakticky nulové.

Veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti
Snahou výrobcov je, aby všetky potrebné parametre stavby zaistila jediná vrstva obvodového muriva. Už samotné moderné murovacie materiály s rezervou spĺňajú tepelnoizolačné požiadavky na obvodové steny. Majú nadštandardné tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré umožňujú jedinou vrstvou muriva s hrúbkou okolo 44 centimetrov prekonať ultranízkoenergetické parametre, ktoré určuje naša aktuálna norma.

Vysoká požiarna odolnosť
Murovacie materiály poskytujú nielen dobrú tepelnú izoláciu, ale tiež jedinečnú protipožiarnu ochranu. Dokonca aj tenké priečkové steny ponúkajú výbornú ochranu proti prípadnému požiaru.
Murovacie materiály sú veľmi vhodné na konštrukcie s vysokou protipožiarnou odolnosťou a najmä tam, kde je požadované, aby prípadný požiar bol čo najmenej šírený do okolia. Je to samozrejme prípad všetkých rodinných a bytových domov, kde môžu požiare vzniknúť vznietením textílií, záclon alebo nábytku. Murovacie materiály môžete bez obáv umiestniť i do tesnej blízkosti vykurovacích telies, kachlí, krbov, sporákov alebo komínov.

Vynikajúca zvuková izolácia
Kto býva v pokoji a tichu, žije zdravšie. Ďalšou z radu výnimočných vlastností murovacích materiálov je schopnosť účinne odtieniť hluk, či už ide o dopravný ruch z ulice alebo hudbu od susedov. Zvuková izolácia, ktorú ponúkajú, plne zodpovedá predpísaným normám.

Akumulácia tepla
Tepelná izolácia a akumulácia tepla v jednom – murovaný dom je ideálnym riešením do našich zemepisných šírok. Vďaka hrúbke potrebnej na dosiahnutie dostatočného tepelného odporu akumuluje teplo a udržiava tak v lete príjemný chlad a v zime v interiéri udrží dlhšie teplo. Oproti dreveným domom tak počas vykurovacej sezóny v súčte hodín budete kúriť až o 50 dní menej.

Vzduchotesnosť
Omietnuté murivo je trvale vzduchotesné a zabraňuje nekontrolovanému prúdeniu vzduchu medzi interiérom a exteriérom, tým znižuje potrebu energie na vykurovanie . Zabránenie prúdeniu vzduchu cez škáry  má pozitívny vplyv aj na trvanlivosť domu a pohodlie bývania.

Neublížia horúčavy ani mráz
Murivo výborne odoláva aj extrémnym poveternostným podmienkam. Nepoškodí sa ani pri sibírských zimách, či tropických letách a bude slúžiť spokojným majiteľom domu po dlhé roky.

Bez hlodavcov
Murované domy nemajú problém so škodcami ako hmyz či hlodavce, ktoré sa zdržujú v konštrukciách.

Životné prostredie
Vďaka tepelnej akumulácii majú murované domy nízku potrebu energie na vykurovanie, čo znamená aj nízke emisie CO2. Domy z murovacích materiálov sú vďaka svojej dlhej životnosti šetrné k životnému prostrediu a prírodným zdrojom. Za všetko hovorí napríklad priaznivá ekologická bilancia (LCA -  analýza životného cyklu).

Takmer nulový dom
Murovaný dom už s jednou omietnutou vrstvou vonkajších stien spĺňa náročné tepelnoizolačné vlastnosti. Takéto domy sú preto optimálnym riešením pre
NZEB – nearly zero energy building, teda takmer nulové domy.

Zdravé prostredie v dome
Murované domy majú veľmi nízke hodnoty prchavých organických látok (VOC - volatil organic compound), lebo ich neobsahujú murovacie materiály, ani omietky. V domoch je teda optimálne vnútorné prostredie, čo predstavuje zdravé bývanie.
Murovacie materiály tvoria na sto percent rýdzo prírodné suroviny. Preto patria medzi najčistejšie a hygienicky najpriaznivejšie materiály na použitie v bytových alebo občianskych stavbách. Prírodná báza je zárukou zdravotnej a hygienickej neškodnosti. Navyše odvádzajú nadbytočnú vlhkosť von zo stavby a v prípade príliš suchého vzduchu ju naopak zase privádzajú dovnútra. Zabezpečia tak v dome zdravú klímu a znižujú riziko výskytu plesní na minimum.

Žiadne náklady na údržbu
Murovacie materiály vydržia storočia. Dlhá životnosť  a nemennosť vlastností v čase znamená dom pre generácie. Murované domy znižujú zaťaženie prírodného prostredia už pri výrobe a tiež počas užívania stavby.

Trvalá hodnota pri predaji
Tradičné murovacie materiály majú vo všeobecnosti ideálne parametre. Medzi tie najvyhľadávanejšie patrí vysoká pevnosť materiálov, odolnosť proti vysokým teplotám a dlhodobá stabilita fyzikálnych a chemických vlastností konštrukcií. Ak hľadáte kvalitný stavebný materiál šetrný k prírode, murovacie materiály sú tou najlepšou voľbou. Vďaka tomu hodnota vášho domu nebude časom klesať a stane sa skutočnou investíciou.